Tekst: Marcin Derecki m.derecki@visioncube.pl

Yealink jest chińską firmą specjalizującą się w wytwarzaniu telefonów i systemów wideokonferencyjnych. Firma powstała w 2001 roku zaczynając od produkcji telefonów, a następnie szybko osiągnęła duże udziały w światowych rynkach i obecnie jest jednym z największych dostawców telefonów SIP na świecie. Po sukcesie na rynku telefonii naturalnym krokiem było zwrócenie się w stronę rynku rozwiązań wideokonferencyjnych.

Producent w swojej ofercie ma obecnie klasyczne terminale wideokonferencyjne, które możemy instalować standalone, wykorzystywać do połączeń z infrastrukturą Yealink, a także z usługami innych producentów. Drugim rodzajem oferowanych urządzeń są terminale przeznaczone do współpracy z rozwiązaniami Microsoft Teams i Skype for Business.

Portfolio producenta zawiera przekrój rozwiązań, pozwalając znaleźć odpowiedni sprzęt do pomieszczeń każdej wielkości. I tak terminal VC200 jest prostym urządzeniem ze zintegrowaną kamerą, przeznaczonym do niewielkich pomieszczeń, rozwiązanie VC500 posiada kamerę PTZ i kodek w jednej obudowie i jest przeznaczone do małych i średnich pomieszczeń z kolei do dużych sal przeznaczony jest terminal VC800 umożliwiający, po rozbudowaniu, obsługę 24-stronnych wideokonferencji oraz obsługę do 9 kamer. W kwestii urządzeń przeznaczonych do współpracy z rozwiązaniami Microsoft są to systemy oparte o mini PC Intel Nuc wraz z odpowiednim oprogramowaniem i urządzeniami peryferyjnymi Yealink (kamera, mikrofony, ekran dotykowy do sterowania, adapter do współdzielenia ekranu oraz soundbar). 

 Yealink ma kilka zalet, którymi zdecydowanie wyróżnia się na plus na tle konkurencji. Przy pierwszym kontakcie z urządzeniami tego producenta zaskoczył mnie przede wszystkim moduł do podłączania treści do terminali (VCH50) znajdujący się w zestawie z terminalem. Urządzenie posiada wejście HDMI oraz mini DisplayPort i umożliwia transmisję treści po skrętce do terminala, co znacznie ułatwia prowadzenie okablowania i pozwala na szybką i tanią wymianę uszkodzonego okablowania. Alternatywnie do VCH50 można do terminala zamówić „dongla” USB WPP20, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie treści (zasada działania bardzo podobna do Barco ClickShare) po podłączaniu do portu USB i uruchomieniu aplikacji treść wysyłamy naciskając przycisk. Drugim ciekawym rozwiązaniem są bezprzewodowe mikrofony  (DECT lub Bluetooth) wraz z podstawką ładującą – bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające elastycznie reagować na rozkład użytkowników w pomieszczeniu.  Urządzenia są proste w konfiguracji, dokumentacja na stronie producenta jest przygotowana bardzo dobrze, a menu urządzeń jest proste i przejrzyste. Urządzenia umożliwiają sterowanie za pomocą pilota, panelu dotykowego lub z wykorzystaniem telefonu konferencyjnego z ekranem dotykowym. Miłym dodatkiem do terminala VC500 który testowałem był dołożony w opakowaniu z urządzeniami mały stand ze skróconą instrukcją obsługi – można było postawić go w pomieszczeniu w celu ułatwienia obsługi urządzenia.

Podsumowując – Yealink tworzy niedrogie, dobre jakościowo rozwiązania nie odstające od konkurencji, a dzięki zastosowaniu kilku ciekawych pomysłów, wyróżnia się na tle reszty rynku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Yealink lub przetestować któryś z terminali – zapraszam do kontaktu.
m.derecki@visioncube.pl

Marcin Derecki

z wideokonferencjami na bieżąco, opowiada o tym na gorąco

Tworzy historię wideokonferencji.

m.derecki@visioncube.pl