Iot - internet rzeczy

Internet Rzeczy czyli IoT

Autor opracowania: Wojciech Labocha w.labocha@visioncube.pl

#UpdateYourVision

IoT – Internet of things / Internet Rzeczy, to nic innego jak określenie urządzeń, które mogą się ze sobą bezpośrednio lub pośrednio komunikować.

Już dawno przyzwyczailiśmy się do komunikacji komputerów, smartfonów czy tabletów ze sobą lub z zasobami w Internecie, ale takie możliwości w przypadku np. drukarek jeszcze poważnie nas zastanawiają, z kolei lodówka z „podłączeniem” do Internetu wprawia nas najczęściej w osłupienie.

IoT to już nie przyszłość, a teraźniejszość

Inteligentne oświetlenie jest obecnie niezbędnym wyposażeniem nowoczesnego biura. Rozpoznaje ono kiedy pracownicy są w biurze oraz czy przestrzeń wewnątrz pomieszczeń jest na tyle rozświetlona, aby móc przyciemnić lampy lub nawet zasłonić rolety.

Sala konferencyjna jest w stanie rozpoznać, czy ktoś znajduje się w jej wnętrzu, czy też nie i może np. zwolnić rezerwację automatycznie po 15 minutach, gdy nikt się nie pojawi na spotkaniu. To wszystko w celu usprawnienia pracy oraz zwiększenia efektywności.

Tak wygląda teraźniejszość. Co z przyszłością?

W przyszłości nasza lodówka już samodzielnie, dzięki IoT, zamówi brakujące produkty spożywcze w naszym ulubionym sklepie. Dzięki rozbudowanemu opomiarowaniu dużej ilości narzędzi codziennego użytku i oczywiście możliwości komunikacji i analizy zbieranych danych, wiele czynności, często nużących i powtarzalnych, może być zautomatyzowanych.

Największym ograniczeniem jest nasza kreatywność.

30 lat temu istniało niewielu wizjonerów (raczej pisarze science fiction), którzy byli w stanie sobie wyobrazić Internet rzeczy, a wizja lodówki “robiącej zakupy” była czystą abstrakcją. Dziś staje się to codziennością.

Oczywiście zawsze w takim przypadku pojawia się pytanie gdzie, w kontekście IoT, kończy się nasza prywatność, skoro praktycznie każdy aspekt naszego życia może zostać skontrolowany. Czy nie zbliżamy się zbytnio do wizji Orwell’a? Pytanie jest jak najbardziej zasadne, szczególnie, że duża część danych z naszych urządzeń, jest przesyłana poprzez chmurę publiczną. W takim przypadku elementem krytycznym staje się odpowiednie zabezpieczenie i chronienie danych, które wchodzą praktycznie w każdy aspekt naszego życia (często prywatnego).

Już teraz zostawiamy bardzo dużo śladów, używając narzędzi takich, jak karta płatnicza, telefon, samochód z wbudowanym systemem GPS, a przede wszystkim komputer. Dlatego dobrze byłoby nie dokładać firmom więcej informacji np. o naszych codziennych rytuałach domowych, nawykach żywieniowych itp., szczególnie, że takie dane są łakomym kąskiem dla każdej agencji marketingowej.

W VisionCube wiemy, jak używać narzędzi stworzonych przez firmy działające w sektorze IoT, takie jak np. Disruptive Technologies, po to, aby usprawnić działanie procesów w organizacji, zwiększyć efektywność działania pracowników czy ułatwić realizację zmian czy zadań.

Reasumując, Internet Rzeczy to element życia, który już na dobre zaczął funkcjonować w różnego rodzaju procesach codziennych, a będzie go tylko więcej. Powinniśmy się z nim oswoić i czerpać z jego zalet, czyli usprawniać nasze życie, ale musimy pamiętać też o „ciemnej stronie” IoT i zadbać o nasze bezpieczeństwo. W VisionCube wiemy jak połączyć te aspekty i stworzyć rozwiązanie szyte na miarę, które znacznie usprawni działanie twojej organizacji.

Zwiększenie efektywności pracy

Multifunkcjonalność

Kontrola nad infrastrukturą

Synonim nowoczesnego biura

wideokonferencje

Wideokonferencja w Twojej kieszeni, czyli przyszłość zaczęła się wczoraj

W XXI wieku wideokomunikacja stała się standardem, który dzięki rozwiązaniom firm Polycom i Cisco możemy dostarczać klientom bez względu na zasobność ich portfela.

Sale konferencyjne

Terminale wideokonferencyjne

Aplikacje

Infrastruktura

offer-av-systems

Systemy sterowania inteligentnym budynkiem

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pojęciem systemów sterowania inteligentnymi budynkami. Rozwiązania pozwalające na zarządzanie m.in. klimatyzacją, światłem i roletami są obecne w coraz większej ilości biur i domów.

Sterowanie multimediami

Automatyka pomieszczeń

Dedykowane panele sterowania

Serwis, Monitoring, Infrastruktura

offer-smart-office

Smart Office – inteligentne biuro

Rynek pracownika wymaga od firm chcących utrzymać wykwalifikowaną kadrę nie tylko bardzo dobre warunki finansowe, ale także wyposażenie miejsca pracy w nowoczesne technologie. Na bazie takiej pozafinansowej potrzeby, powstała idea smart office.

Sterowanie klimatem

Rozpoznawanie obecności

Sterowanie oświetleniem i roletami

Integracja systemów oraz multimediów

offer-cloud

Cloud – Czym są wideokonferencje w chmurze?

Chmura to nic innego, jak zdalny dostęp do zasobów, które są współdzielone. Jest to bez wątpienia kierunek w którym rozwija się współczesny świat IT. I jak się okazuje – nie taki diabeł straszny jak go malują.

Wideokonferencje w chmurze

Wideokonferencje hybrydowe

Sieć lokalna kontrolowana przez chmurę

Zarządzanie infrastrukturą IT/AV przez chmurę

offer-project

Automatyka budynkowa – nowoczesne podejście do zagadnienia

Oferujemy indywidualne podejście do każdego klienta w zakresie projektowania systemów. Dzięki takiemu podejściu mamy możliwość połączyć kilka systemów z których już Państwo korzystacie w jeden spójnie działający organizm zarówno w przypadku rozwiązań wideokonferencyjnych i ich integracji np. z usługami kalendarzowym, czy serwerami przechowywania plików, jak i w przypadku systemów inteligentnej Sali konferencyjnej i automatyki budynkowej.

Przygotowanie koncepcji systemu

Wykonywanie instalacji, wdrożenie

Nadzór inwestorski

Audyty systemów AV

offer-service

Usługi serwisowe w VisionCube S.A.

Tworząc w VisionCube dział Usług Serwisowych staraliśmy się zbudować coś więcej, niż jedynie zespół ludzi, którzy ślepo obsługują zgłoszenia dotyczące uszkodzonego sprzętu czy niedziałającego oprogramowania.

Wsparcie posprzedażowe

Zaawansowany serwis systemów IT/AV z SLA

Zdalne monitorowanie infrastruktury i urządzeń

Outsourcing w zakresie utrzymania systemów IT/AV

ściany wizyjne

Ściany wizyjne

W obecnych czasach ilość otaczających nas informacji jest tak duża, że dostarczenie ich wymaga coraz bardziej efektywnych metod i nośników. A jak powszechnie wiadomo – człowiek najlepiej przyswaja obrazy. Dawniej do takiego przekazu wystarczyły rozwiązania takie jak plakat, czy pojedynczy monitor, które obecnie nie są już wystarczające. Dziś do gry wchodzą ściany wizyjne, czyli zespoły paneli wyświetlające wzajemnie jeden obraz.

Przyciągnięcie uwagi klienta

Zwiększenie prestiżu

Zarządzanie sytuacjami wyjątkowym

Mnogość zastosowań

Cisco DX80

23" dotykowy personalny terminal do wideokonferencji, który może służyć nam jako tablica interaktywna, panel do sterowania światłem, klimatyzacją i roletami oraz jako dodatkowy monitor do naszego komputera.

Zobacz DEMO

Cisco Webex Board

55” tablica interaktywna z modułem wideokonferencji oraz możliwością bezprzewodowej prezentacji treści. Produkt który stanie się pełnym wyposażeniem każdej przestrzeni Hudle Space oraz strefy relaxu.

Zobacz DEMO

Cisco Room Kit

Terminal wideokonferencyjny obsługujący rozdzielczość 4K który nie tylko pozwala nam na bezprzewodowe udostępnianie treści, ale także posiada funkcjonalność automatycznego kadrowania rozmówców i śledzenia osoby zabierającej głos. Z Room Kit w zestawie dostajemy dotykowy panel sterujący który może posłużyć do sterowania klimatyzacją, roletami i światłem.

Zobacz DEMO

Cisco Webex Teams

Platforma do komunikacji głosowej, organizacji spotkań wideokonferencyjnej oraz pracy grupowej. Webex Teams doskonale nadaj się do prowadzenia pracy grupowej i projektowej. Dzięki możliwości zintegrowania Webex z platformami takimi jak DropBox, MS Dynamics czy Asana aplikacja ta staje się czymś więcej niż tylko narzędziem do komunikacji.

Zobacz DEMO

Polycom Trio

Urządzenie to łączy najlepszy w swojej klasie telefon konferencyjny z możliwością prowadzenia spotkań wideo przy pomocy usługi Skype dla Firm.

Zobacz DEMO

Polycom Group

Terminale wideokonferencyjne z serii Group to najlepszy możliwy wybór dla wszystkich użytkowników którzy korzystają z usługi Skype dla Firm. Terminal po zarejestrowaniu w Skype pozwala nam na prowadzenie rozmów z Sali konferencyjnej w komfortowy sposób.

Zobacz DEMO

Polycom Pano

Rozwiązanie do bezprzewodowego udostępnia treści oraz biała tablica, już dziś wyposaż swoją salę wideokonferencyjną w dodatkowe funkcjonalności.

Zobacz DEMO

Polycom Centro

Polycom Centro to produkt do strefy relaksu lub przestrzeni typu hudle space. Cztery monitory z kamerą dookólną pozwala nam uzyskać wysoki komfort współpracy zarówno z osobami będącymi zdalnie jak i osobami które pracują z nami w jednym pomieszczeniu.

Zobacz DEMO
TOP PRODUKT