Pandemia to trudny czas dla wielu firm, dlatego dość niespodziewana okazała się informacja, że Cisco ogłasza zamiar przejęcia BabbleLabs.

Skąd ten pomysł?

Zacznijmy od tego czym jest BabbleLabs. Jest to amerykański startup zajmujący się wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) do odróżniania mowy ludzkiej od niepożądanego hałasu i odgłosów tła. Lepszy dźwięk to podstawa do lepszego zrozumienia. Technologia opracowana przez BabbleLabs poprawia w czasie rzeczywistym jakość przesyłanego dźwięku. Ich algorytm wyróżnia się poprzez:

· Odróżnianie głosu mówcy od szumu tła 
· Modyfikacja (wyraźniejsza wymowa) słów 
· Wzmocnienie głosu w każdym języku 
· Usuwanie szumów tła w czasie rzeczywistym

Cisco, właściciel znanego wszystkim środowiska do wideokonferencji Webex, wie czego potrzeba klientom podczas spotkań wideo. Według przeprowadzanych ankiet użytkownicy Webex nieraz skarżyli się na hałas i szum w tle spowodowany odgłosami biura, ruchem ulicznym, koszeniem trawnika u sąsiada czy też śmiechem swoich pociech przy pracy zdalnej. Dlatego też niechciane dźwięki w tle znalazły się na szczycie listy najbardziej frustrujących czynników, które mogą wystąpić podczas telekonferencji.

Jak mówi Jeetu Patel, starszy wiceprezes i dyrektor generalny w Cisco Security and Applications Business Unit:

„Ich (BabbleLabs) technologia zapewni naszym klientom kolejną ważną innowację – automatyczne usuwanie niechcianego hałasu – aby nadal zapewniać wyjątkowe wrażenia ze spotkań Webex”.

Zakończenie procesu akwizycji BabbleLabs zaplanowano na pierwszy kwartał 2021, po uzyskaniu zgody organu regulacyjnego. Po zamknięciu, pracownicy BabbleLabs staną się częścią Cisco Collaboration Group.

A co z bezpieczeństwem?

Dzięki temu, że dźwięk przetwarzany jest w 100 procentach u źródła, czyli po stronie użytkownika (client side), nie ma obaw, że treść naszych rozmów przechodzi przez serwery BabbleLabs. Firma spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa danych i wpisuję się w strategię Cisco koncentrującą się na bezpiecznej współpracy. 

Czy Cisco próbuje dogonić swojego rywala na rynku wideokonferencji firmę Polycom, który to po fuzji z Plantronics stosuje w swoich urządzeniach podobną technologię (NoiseBlock AI)?

Żeby to ocenić będziemy musieli porównać jak radzą sobie obie technologie. Relacje z testów z pewnością zamieścimy na naszym Blogu.

Kinga Jedynak

Dopiero się wspinam, ale widoki są ekstra!

k.jedynak@visioncube.pl