Zoom oferuje usługę Zoom Room Connector, czym właściwie jest i jakie są jej zastosowania?

Głównym zadaniem jest wytworzenie bramy dla połączeń z urządzeń SIP oraz H.323 niezarejestrowanych natywnie do Zoom. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dołączyć do wideokonferencji chmurowej bez komplikacji, co pozwala nam w pełni korzystać z istniejącej sali konferencyjnej bez konieczności wymiany urządzeń na te wspierające Zoom. Room Connector obsługuje połączenia od większości dostawców sprzętu wideokonferencyjnego takich jak: Polycom, Cisco i Lifesize.

Urządzenia końcowe korzystające z Room Connectora muszą spełniać kilka wymagań co do protokołów na których operują. Komunikacja po SIP lub H.323 oraz TLS 1.2 to podstawowe wymagania co do obsługi połączenia. Względem audio wymagane jest wsparcie dla kodeków G711, G.722 oraz OPUS[1]. Dla wideo powinno być zapewnione wsparcie dla kodeków H.264 oraz H264 High Profile. Bezpieczeństwo zapewnia TLS 1.2 wraz z szyfrowaniem AES 256 dla sygnalizacji SIP oraz AES 128 dla transmisji danych w SIP oraz H.323.

Zoom Room Connector występuje w dwóch możliwych wersjach : Cloud Room Connector (CRC) oraz Virtual Room Connector (VRC). CRC jest rozwiązaniem w pełni chmurowym, zarządzanym przez Zoom. Nie wymaga od administratora Zoom żadnego nakładu pracy, wystarczy zakupić licencję i cieszyć się możliwością dzwonienia i odbierania połączeń od urządzeń SIP i H.323. Jeśli jednak chcemy mieć nieco większe możliwości jak np. możliwość dołączenia do spotkania przy pomocy jednego przycisku będziemy musieli zastosować pewną sztuczkę. Dzięki zastosowaniu API Connector nasze urządzenia Polycom i Cisco zarejestrowane już w systemie i działające w oparciu o SIP bądź H.323 będą mogły operować hybrydowo – razem z Zoomem VRC jest rozwiązaniem on-premise, wykorzystującym maszynę wirtualną do mostowania naszych połączeń SIP i H.323 do chmury Zooma. Maszyna instalowana jest w chmurze prywatnej, co oznacza że nasze spotkania transkodowane są w oparciu o komponent z naszej sieci. Dodatkowo mamy możliwość organizowania spotkań w oparciu o MCU postawiony w naszym środowisku, dzięki czemu nasze spotkania z chmury powędrują do naszej serwerowni dla wszystkich uczestników spotkania również ludzi z poza naszej organizacji. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym  hybrydowym modelem, gdzie dzięki zastosowaniu 1-1 NAT czy Port Forwarding maszyna dostępna będzie zarówno dla urządzeń zewnętrznych i wewnętrznych. Pozwoli to na dodzwonienie się z urządzeń spoza naszej sieci. Proces instalacji i konfiguracji jest relatywnie prosty dzięki dedykowanym wirtualnym serwerom.

Dołączenie do spotkania Zoom z urządzeń SIP oraz H.323 nie jest trudne, każde zaproszenie do spotkania Zoom posiada niezbędne do tego informacje takie jak ID spotkania, hasło oraz adres IP.

W celu połączenia się z urządzenia H.323 należy wprowadzić:

  • Adres IP, następnie ID spotkania oraz hasło albo
  • Adres IP##ID spotkania
  • Adres IP##ID spotkania##hasło
  • ID spotkania@Adres IP (niektóre urządzenia Cisco)

W celu połączenia się z urządzeń SIP należy wprowadzić:

  • Adres IP, następnie ID spotkania albo
  • ID spotkania@Adres IP
  • ID spotkania.Hasło@Adres IP lub ID spotkania:Hasło@Adres IP

Jeśli korzystamy z rozwiązania chmurowego (CRC) możemy również skorzystać z naszego systemu dzięki parowaniu. Wystarczy wpisać adres IP naszego systemu, następnie należy wprowadzić pięcio-znakowy kod parujący i gotowe.

Zoom Room Connector pozwala nam rozszerzyć nasze możliwości komunikacyjne, zyskujemy rozwiązanie dostępne na każdym urządzeniu o każdym czasie a to bardzo przydatna funkcjonalność.


[1] Obecnie wpierany tyko dla połączeń SIP

Kinga Paciuch

We wszystko co robię wkładam swoje serce – niezależnie, czy to życie prywatne, czy zawodowe.

Z natury jestem szczera, wytrwała i empatyczna. Nienawidzę rodzynków i mięty, ale dobrej herbaty nigdy nie odmówię.
Nie ma nic lepszego od praktycznej wiedzy, dlatego cenię sobie pracę „na żywym organizmie” i bardzo chętnie testuje rozwiązania i sprzęt.

k.paciuch@visioncube.pl