Hałas generowany przez publiczność napędza rozgrywki futbolowe, ale często jest też dużą przeszkodą dla trenerów oraz samych zawodników. W USA poziomy hałasu na meczach futbolowych osiągają wartości od 95 do 110 dB, co można porównać do odgłosu młota pneumatycznego.

W polskiej lidze futbolu amerykańskiego podczas meczu otwarcia hałas na stadionie był na poziomie 70 dB, więc na tym gruncie LFA (Liga Futbolu Amerykańskiego) nie odstaje od swojego amerykańskiego odpowiednika. Hałas tego typu może powodować problemy z komunikacją pomiędzy zawodnikami i trenerami, nie wspominając o tym, że dźwięk na poziomie 80 dB może w sposób trwały uszkodzić słuch człowieka. Według danych WHO, odczuwalny ubytek słuchu ma już 17% z nas, a 5% wymaga stosowania aparatów słuchowych. Przenosząc to na liczby – to odpowiednio 6,5 miliona i 1,9 miliona osób. W skali globu problem jest więc poważny, a podczas meczu narażony na hałas jest nie tylko kibic, a także trenerzy i zawodnicy.

Skuteczna komunikacja to podstawa sukcesu każdego zespołu, zarówno na boisku, jak i w biurze. Na sukces każdej organizacji pracuje wiele osób, a w przypadku drużyny futbolowej jest to niemal 100 osobowy zespół! Prowadzenie komfortowej komunikacji tak licznej drużyny jest niezmiernie trudne, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę moment ekspozycji, stres, adrenalinę i zewnętrzne czynniki rozpraszające takie, jak wcześniej wspomniany hałas. Dobry zespół, to taki, który zna się na tyle dobrze, aby „rozumieć się bez słów”.

Tu z pomocą przychodzi technologia. Wyposażeni w słuchawki o jednostronnej budowie trenerzy mogą swobodnie komunikować się między sobą i zawodnikami. Dzięki wygłuszeniu jednej ze stron z pomocą systemu Active Noise Cancelling, trenerzy są w stanie dokładnie słyszeć wszystko co niezbędne, by podjąć odpowiednią decyzję, nie tracąc jednocześnie kontaktu z osobami w swoim najbliższym otoczeniu.

„Podczas meczu futbolu amerykańskiego niezmiernie istotne jest, aby każdy z zawodników słyszał szybkie, skomplikowane komunikaty oznaczające rodzaj ustawienia zawodników, typ zagrania czy personel. Jest to bardzo istotne, aby każdy zawodnik mógł wypełnić swoją odpowiedzialność. W tym sporcie brak komunikacji może skutkować stratą piłki, punktów, a w konsekwencji nawet przegranym meczem. W futbolu trudności komunikacyjne mogą nie tylko spowodować błędy, ale i zaważyć na wyniku spotkania”


mówi Michał Dybowicz – trener skrzydłowych Kraków Football Kings

„Podczas meczu zawsze mamy na tzw. „dachu” trenerów odpowiedzialnych za wyłapywanie tendencji przeciwników oraz pomaganie w wyborze zagrywek i podejmowaniu odpowiednich decyzji przez trenerów na boisku. Dzięki partnerstwu z VisionCube S.A. zyskaliśmy bardzo wiele w zakresie komunikacji meczowej między trenerami na linii bocznej i tymi, którzy oglądają widowisko z „góry”. Rozwiązania firmy Poly z serii Blackwire, w które wyposażeni zostali trenerzy, pomagają nam być maksymalnie skupionymi podczas kluczowych momentów. Futbol to gra bardzo zbliżona do szachów. Strategia oraz rozszyfrowanie przeciwnika może przeważyć losy spotkania. Trener, który obserwuje tendencje w ustawieniu przeciwnika, przekazuje informacje do koordynatorów na boisku, którzy na ich podstawie decydują o poszczególnych wariantach zagrań”


podsumowuje Dominik Janda – trener zawodników drugiej linii obrony

Komunikacja radiowa to nie jedyny ważny aspekt w którym VisionCube wspiera Kings.

„Dzięki partnerstwu z krakowską firmą z branży AV, mamy dostęp do drona, przy pomocy którego nagrywamy wszystkie treningi podczas okresu przygotowawczego. Umożliwiło nam to lepszą analizę błędów naszych zawodników. Możemy także dostrzec nowe, nieodkryte wcześniej możliwości taktyczne. Dzięki ekspertyzie i szkoleniu przez specjalistów z VisionCube, szybko opanowaliśmy obsługę drona i byliśmy w stanie wykorzystywać ten atut, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych”


wspomina Daniel Bezwierchny odpowiedzialny za analizę nagrań w sztabie trenerskim Kings

„Współpraca z firmą VisionCube była dla nas innowacyjnym krokiem w przyszłość. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii dostarczonych przez naszego Sponsora, byliśmy w stanie osiągnąć znaczną przewagę nad naszymi rywalami. Komunikacja w ciężkich warunkach meczowych przestała być problemem. Za pomocą profesjonalnego drona byliśmy w stanie nagrywać treningi z nieosiągalną do tej pory precyzją, z niemożliwych wcześniej kątów. Sama analiza błędów stała się dokładniejsza i łatwiejsza dla naszego sztabu szkoleniowego. Uważam, że każda organizacja, która aspiruje do osiągania najwyższych celów, skorzysta na współpracy z firmą VisionCube. Głęboko wierzę, że z ich pomocą my, jak i inne wspierane organizacje będą w stanie osiągać sukcesy i wspinać się na szczyt w swojej branży”


Marek Gil – Prezes Zarządu Kraków Football Kings

Autorzy opracowania: Marcin Raczkowski i Patryk Jakubiec