Praca zdalna może w znaczący sposób podnosić naszą efektywność, ale żeby to osiągnąć potrzebujemy bardzo dobrej organizacji miejsca pracy i odpowiednich narzędzi.

Do drzwi naszego społeczeństwa od dawna nieśmiało pukała idea pracy zdalnej. Niektóre firmy są z nią bardzo dobrze zaznajomione, jednak dla niektórych z kolei jest to jedynie slogan.

Obecnie panująca sytuacja związana z katastrofą epidemiologiczną wymusza na pracodawcach i pracownikach szybką adaptację do idei pracy zdalnej. Z punktu widzenia firmy praca zdalna może wzbudzać wiele zagrożeń, jednak warto skupić się na korzyściach z niej płynących.

Dzięki pracy zdalnej jesteśmy w stanie bardzo mocno ograniczyć koszty związane z utrzymaniem biura i jednocześnie zbudować środowisko w którym nasi pracownicy będą bardzo produktywni.

Wybierz odpowiednią aplikacje

Produktywność pracowników jest bardzo mocno skorelowana z narzędziami pracy, które zostaną mu zapewnione. Absolutną podstawą do prowadzenia pracy w formie zdalnej są systemy do wideokonferencji dzięki którym mamy możliwość prowadzenia spotkań. Dzięki odpowiedniemu komunikatorowi nie tylko będziemy mieli możliwość spotykania się na żywo lecz także prowadzenia szybkiej komunikacji tekstowej z możliwością wymiany plików.

Obecnie praca w oparciu o komunikatory takie jak Zoom, MS Teams czy Webex Teams to standard komunikacji w wielu firmach. Rozwiązania te mają przewagę nad innymi wynikające z możliwości wykorzystania terminali SIP/H.323 do realizowania połączeń z sal konferencyjnych.

Rozmawiaj wygodnie

Zabierająca do domu naszą aplikację musimy pamiętać, aby wyposażyć użytkownika w zestaw słuchawkowy oraz kamerkę wideo. Tutaj z pomocą spieszy nam dwóch liderów rynku w tym zakresie czyli firma Poly oraz Jabra.

Warto zwrócić uwagę, aby nasz zestaw dawał możliwość komfortowej pracy wśród hałasów domowych np. biegających dzieci.

Zestawy słuchawkowe mogą być wyposażone w system redukujący szum tła, dzięki czemu strona zdalna nie będzie miała problemów ze dźwiękiem słabej jakości.

Niech Cię zobaczą!

Szczególnie polecamy zaopatrzenie się w dodatkową kamerkę, która będzie jednocześnie cechować się szerokim kątem widzenia. Dzięki temu w specyficznej sytuacji w której musimy porozmawiać w kilka osób z jednego laptopa będziemy mieli możliwość użycia naszego sprzętu.

Dla bardziej wymagających użytkowników mamy możliwość wyposażenia zacisza domowego w urządzenia personalne takie jak Webex Desk Pro. Jest to terminal wideokonferencyjny, który oprócz podstawowej wideokonferencji umożliwia nam korzystanie z funkcji białej tablicy i jednocześnie może służyć jako dodatkowy monitor podłączany do laptopa po USB-C (wraz z funkcją ładowania).

Poly Elara w domu

Zamień smartfona w centrum dowodzenia

Pracując zdalnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z telefonu stacjonarnego jesteśmy w stanie zbudować sobie jego namiastkę sięgając po Poly Elara produkt będący stacja dokującą do telefonu komórkowego. Pracując zdalnie musimy posiadać odpowiednie narzędzia, dzięki którym nie będziemy tracić poczucia obecności się w biurze.

Praca zdalna może w znaczący sposób podnosić naszą efektywność, ale żeby to osiągnąć potrzebujemy bardzo dobrej organizacji miejsca pracy i odpowiednich narzędzi.

Zygmunt Łodziński

dyrektor od zadań specjalnych, czasem (tylko na początku) mało realnych

Tak ci opowie o najnowszych technologiach, że już jutro będziesz chciał je wszystkie mieć.

z.lodzinski@visioncube.pl