W ostatnim czasie przekonaliśmy się, że niezawodna platforma do wideokonferencji to chyba najważniejsza rzecz o którą musimy zadbać podczas pracy zdalnej. Jedną z takich platform, o której przez ostatnie 3 miesiące zrobiło się naprawdę głośno, a ilość uczestników zdecydowanie się zwiększyła, jest Zoom.

Może zacznę od początku, do czego w ogóle służy Zoom?

Jest to ciekawa alternatywa dla osób poszukujących rozwiązania do spotkań online i webinarów. Jednak gdy rozejrzymy się po rynku, okazuje się, że to nie jedyna taka opcja. Czym Zoom może nas przekonać do siebie? Przede wszystkim ilością i rodzajem funkcjonalności w stosunku do ceny. Łatwym i intuicyjnym poruszaniem się po aplikacji czy też obrazem HD lub wysoką jakością audio, które można przetestować przed rozpoczęciem spotkania.

Wracając do funkcjonalności, zacznijmy od tej prozaicznej: wirtualne tło. Kto z Nas wielokrotnie nie wyłączał kamery podczas spotkania, kiedy patrząc za siebie widział bałagan, ubrudzoną ścianę czy po prostu z okna padało zbyt intensywne światło ? Z Zoomem ten problem znika. Możesz zmienić tło na dowolnie wybrane przez Ciebie zdjęcie, ważne, aby dopasować je do rodzaju spotkania 😉

 Kolejne możliwości o których warto wspomnieć to osobisty identyfikator spotkania i możliwość tworzenia cyklicznych spotkań. Obydwa mają na celu uproszczenie użytkownikowi życia i lepszą organizację pracy. To znaczy, że jeśli prowadzisz cykliczne spotkania z konkretną osobą albo Wasz kontakt jest częsty, możesz wysłać mu swój osobisty identyfikator, który nigdy się nie zmienia, zamiast jednorazowych zaproszeń. Takie spotkania również mogą rozpoczynać się automatycznie. Następne narzędzia, które oferuję Zoom,  mogą przydać się praktycznie na każdym webinarze czy też spotkaniu, szczególnie podczas pracy nad projektem. Mam tu na myśli adnotacje oraz białą tablicę. O ile w pierwszym można dodawać wzmianki na udostępnianym ekranie: tekstem, kształtami, rysowaniem odręcznym, wskaźnikiem laserowym, tak w tej drugiej opcji udostępniany jest tylko biały ekran – szkicownik, z takimi samymi narzędziami do rysowania.

Czas na wisienkę na torcie, funkcjonalność która ostatnimi czasy jest mocno poszukiwana czyli Breakout Rooms. Wielotematyczne spotkania zazwyczaj wprowadzają chaos i przedłużają się w nieskończoność. W Zoom możemy je podzielić na mniejsze grupy, które to mogą powrócić do głównej sesji w dowolnym momencie. Osoby możemy przypisywać ręcznie lub pozwolić Zoomowi dzielić je losowo, a jako gospodarz mamy możliwość zarządzania ustawieniami dla każdej z nich.

A teraz o problemie, który przerobił na pewno każdy bez wyjątku: „Czy widzisz to okienko po prawej?, Nie, nie to, to wyżej” i tak mija czas, zanim się dogadacie o co konkretnie chodzi. Zoom również znalazł na to rozwiązanie. Pilot, pozwala poprosić o dostęp do myszy i klawiatury do udostępnionego ekranu innym użytkownikom, umożliwiając interakcję z zawartością na ich komputerze. To nie jest zdalny dostęp do pulpitu, Zoom ma do tego inną funkcję, tutaj użytkownik może robić rzeczy tylko w oknie, które mu udostępniamy.

To jeszcze nie wszystko, platforma może integrować się z kalendarzem, posiada automatyczne planowanie, raporty obecności, nagrywanie czy też poczekalnie, o której warto wspomnieć szerzej. Mianowicie zanim osoba, którą zaprosiliśmy wejdzie do pokoju spotkań, aplikacja przekierowuje ją do poczekalni do momentu akceptacji ze strony organizatora. Tylko od Ciebie zależy co w niej znajdzie, interfejs graficzny możemy zmodyfikować, więc dlaczego nie urozmaicić czasu tym, którzy pojawią się za wcześnie? 😉

Podsumowanie w liczbach:

  • Organizacja spotkań do 500 uczestników połączonych z wideo
  • Video Webinar – aż do 10 000 oglądających wydarzenie
  • Funkcja dual screen – wyświetlanie na dwóch oddzielnych monitorach (obraz wideo oraz obraz udostępnianych aplikacji)
  • Wyświetlanie do 25 obrazów z kamer uczestników na 1 stronie!

Zoom wydaję się zaskakująco prosty pomimo ilości rzeczy jaką udało mu się spakować. Chociaż było o nim głośno jakiś czas temu, przede wszystkim ze względu na zabezpieczenia, Twórcom udało się problem rozwiązać i to w niedługim czasie. Dotyczy to również „dopieszczenia” poszczególnych narzędzi. Nie często spotyka się , tak szybki czas reakcji ze strony Producenta.

Kinga Jedynak

Dopiero się wspinam, ale widoki są ekstra!

k.jedynak@visioncube.pl